הדפס

איך זה עובד בבית הספר

מקבצי החידות בנושאים השונים, הנם כלי יעיל ונח להפעלה בית ספרית רחבה או לצורך הפעלה מצומצמת של שכבת כתות.

ההפעלה היא פשוטה ומוצגת כתחרות בין כתות באירועים, טיולים או לקראת מועדים וחגים. מניסיון, הכותרת שתמיד פועלת ליצירת התלהבות תזזיתית היא:

מאחר שכל מורה ומנהל בבית הספר יכולים להוריד מהמאגר מקבצים בתחומי דעת שונים - עומד לרשות הנהלת בית הספר פוטנציאל זמין ועשיר של עשרות הפעלות בכל עת ולכל צורך. זכרו שהחידות מגיעות אליכם עם הפתרונים וההסברים כך שתוכלו לערוך אותם בדרך שנראית לכם מתאימה. את דרגת הקושי של כל מטלה תוכלו לקבוע בעזרת רמזים שתבחרו להוסיף.

התמודדויות בית ספריות מעוררות בקרב התלמידים גאוות יחידה כיתתית ובית-ספרית ומחדדות את הזהות הייחודית לכל מוסד. אתגרי חיד"א בית-ספריים עוזרים לגבש את בית הספר עם קהילת המשפחות, ומעודדים שיתוף פעולה בין המערכת המנהלית, המורים, התלמידים וההורים...וכל זה כתוסף לעיקר: הטמעת ידע בתהליך לימודי אחר.

מקבצי החידות יכולים לתרום עניין והתלהבות לכל אירוע בית-ספרי: "מקצה תוכן" ביום זיכרון או כחלק מיום ספורט שכבתי, התמודדות בין כתות על "גביע המנהל" ביום פתוח או התמודדות כתות במהלך טיול שנתי, ועוד.

דוגמא מוצלחת להפעלה בית ספרית בוצעה השנה לקראת יציאה לחופשת חנוכה:
בית הספר היה כמרקחה והכיתות הכינו עצמם בהתלהבות לקראת "אתגר חנוכה.
כל הכיתות קיבלו את ערכת ההפעלה במעטפה סגורה שניתנה בשעה שנקבעה לנציג מטעמה של הכתה. במהלך שעה אחת עסקו כל הכיתות בהתלהבות בניסיון פיצוח החידות שחלקן היה קשה.
היופי בתהליך הייתה השונות הרחבה באופן פעילות הכתות  -
כל כיתה בנתה לעצמה אסטרטגיית פיצוח שונה. היו כיתות ששיתפו הורים,אחים בוגרים ו"חברים טלפוניים", כיתות אחדות היטיבו להשתמש במאגרי מידע ורשתות חברתיות,כיתות נמוכות גייסו עזרה מגמלאים מתנדבים....האלתור,היצירתיות וההתלהבות הייתה עיקרה של התוצרת שהוכיחה שניתן להטמיע ידע רב בדרך בלתי אמצעית לא מעט בזכות תרומתם של המורים ש"ניצחו" על עבודת כל חלקי הכתה להשגת מרב הפתרונים
לאחר כשעה הצליחו מרבית הכיתות לפצח את התעלומות והוכרזו המנצחים. ההוכחה הטובה ביותר להצלחת ההפעלה, הייתה העובדה שבתום ההפעלה לא נותר ילד אחד שלא הסתקרן לדעת את הפתרונים הנכונים.

דוגמא אחרת הייתה מנהלת שהפעילה התמודדות קבוצתית מול מקבצי חידות בתוך אוטובוסים שיצאו לטיול שנתי: "עולם לא הייתה לנו נסיעה כה נעימה,מרתקת ומלמדת כמו בטיול הזה"  סיפרה אחת המורות  "נסיעת תלמידים ארוכה ומייגעת שזכורה לי תמיד כסיוט,הפכה לחוויה נעימה ביותר.."

פיתוח משחקים